پوشاک پاییزه!پوشاک پاییزه دیجیکالا


پوشاک پاییزه!پوشاک پاییزه دیجیکالا
فایل صوتی / گریه و تاثیر آن بر سلامت روان - دکتر مریم فرضی - روانشناس - مثبت گرا
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
فایل صوتی / گریه و تاثیر آن بر سلامت روان - دکتر مریم فرضی - روانشناس


چرا گاهی روی گونه هایتان خیس می شود؟ گاهی بی اختیار! گاهی یک عامل محرک! گاهی حتی آرام و یا بلند...

گریه یکی از دم دست ترین کارهایی بوده که بشر از دیر باز تا کنون در مواجهه با غم ، استرس ، درد یا حتی شادی برای رسیدن به آرامش آن را انجام می داده است . اما به راستی راز نهفته در این قطرات معجزه آسا چیست و رسیدن به آرامش پس از گریه واقعی است یا تلقینی قوی ؟
 
در این فایل صوتی دکتر مریم فرضی روانشناس و استاد دانشگاه به موضوع  گریه و تاثیر آن بر سلامت روان و روح آدمی می پردازد..
 
تحقیقات نشان داده است که مفید بودن گریه برای بدن ، کاملاً به وضعیت و موقعیت فرد بستگی دارد . در جدیدترین تحقیق انجام شده ، محققان به این نتیجه رسیده اند که گریه کردن همیشه هم اثر روانی مطلوب و آرام بخش روی بدن افراد ندارد. روان شناسان دانشگاه فلوریدا ، طی مطالعاتی که اخیراً روی بیش از 3 هزار دواطلب انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که سودمند بودن گریه برای فرد کاملا به زمان ، مکان و علت گریه فرد بستگی دارد . برای مثال وبرای درک بهتر موضوع بهتر است که به نتیجه اثربخشی گریه و ارتباط مستقیم آن با فرد گریه کننده توجه کنید . تعداد زیادی از داوطلبان این مطالعه اعتقاد داشتند که گریه باعث آرامش و تخلیه ی روانی آنها می شود و هنگام گریه کردن و پس از آن احساس خوبی دارند چرا که وقتی آنها در وضع خاصی شروع به گریه می کردند از طرف جامعه و اطرافیان بیشتر مورد حمایت و توجه قرار گرفتند ، گروه دیگر عکس این نظر را داشتند ، اول اینکه گریه را نشانه ی ضعف خود می دانستند و از انجامش پشیمان بودند و دوم اینکه برخی از آنها با تصور اینکه با گریه کردن احساسات شان را دور ریخته اند ، خود را سرزنش می کردند . ضمناً افراد مضطرب و آنهایی هم که ذهنی آشفته داشتند ، تجربه احساس خوشایند گریه را کمتر گزارش کردند ، یعنی گریه برای آنها هم چندان اثربخش نبود و این گزارش ها رابطه ی مستقیم و وابستگی شدید اثربخشی گریه و فرد را نشان می دهند . همچنین ، محققان اعلام کرده اند افرادی که در زندگی با فقدان احساسات رو به رو هستند و کلا خود و خانواده شان خیلی احساسی با مسایل برخورد نمی کنند هم واقعا احساس خوبی با گریه کردن به آنها دست نمی دهد . نتیجه این تحقیق ، موکد این موضوع است که کمبود احساسات در افراد باعث می شود که توانایی مغزشان در به دست آوردن آرامش با کارهایی مثل گریه کاهش پیدا کند .
تمایل بشر به گریه کردن ریشه روانی دارد و این سوال که چگونه امری ساده مثل گریه کردن می تواند تاثیری شگرف بر روح و روان برخی از افراد داشته باشد ، سوالی بوده که رسیدن به جوابش از گذشته تاکنون ذهن بسیاری از روان شناسان و محققان را مشغول خود کرده است .
طی تحقیقی که محققان دانشگاه فلوریدا انجام داده اند به این نتیجه رسیدند که شاید اثر بخشی گریه به خاطر نقش آن در تنظیم و کنترل نقش کشیدن و در نهایت غلبه بر احساسات منفی باشد .
وقتی که فردی غرق در استرس و نگرانی باشد ، ضربان قلبش به طرز چشم گیری بالا می رود و بدنش شروع به عرق کردن می کند . حالا اگر فرد در همین حالت شروع به گریه کردن کند ، تخلیه روانی به وسیله ی گریه کردن ، باعث کاهش و تنظیم سرعت تنفس و در نتیجه ضربان قلبش می شود که همه این علایم در نهایت به رسیدن او به آرامش می انجامد . به طور کلی در مواجهه با ترس و اتفاق های ناگوار ، بدن شروع به فرمان گرفتن از مغز برای رسیدن به آرامش می کند و معمولاً اثر آرام بخشی گریه ، موثرتر و طولانی تر از روش های دیگر است .
 

 منبع: ایرانصد


کلمه عبور برا دانلود همه فایلها


www.khavaranshop.ir
 
دانلود فایل صوتی/ گریه و تاثیر آن بر سلامت روان

[ شنبه 19 بهمن‌ماه سال 1392 ] [ 06:31 ق.ظ ] [ سهیلا ]

[ 0 نظر ]